Witaminy i ich wpływ na organizm - Kapitan Cook

Witaminy i ich wpływ na organizm

Witaminy i ich wpływ na organizm

Świadome kształtowanie diety tak, by obfitowała w najważniejsze witaminy, to recepta nie tylko na długotrwałe zdrowie, ale także na świetne samopoczucie.

Czym są witaminy?

Próba zdefiniowania witamin doprowadzi do stwierdzenia, że są to organiczne związki, usprawniające i warunkujące przebieg wielu procesów metabolicznych w organizmie. Poza nielicznymi wyjątkami, witaminy powinny być dostarczane organizmowi z zewnątrz, w postaci pokarmu. Witaminy można podzielić na te rozpuszczalne w wodzie oraz te, które rozkładają się w tłuszczach. Od tego też zależy, czy ich nadmiar zostanie zmagazynowany w organizmie czy wydalony.

Za co odpowiadają?

Rola witamin w organizmie jest bardzo rozległa. Odpowiadają one zarówno za wzrok, rozwój kości, przepływ krwi, wzrost odporności, jak i za psychikę oraz koncentrację. By dobrze zbilansować dietę i skutecznie reagować na ewentualne zaburzenia w funkcjonowaniu którejś ze sfer organizmu, należy wiedzieć, które z witamin odpowiadają za konkretne procesy, w tym między innymi:

tworzenie energii – czerpanie przez organizm energii wiąże się z funkcjonowaniem układu krwionośnego, a przez to z działaniem witamin z grupy B – B2, B3 oraz B5,

krążenie i produkcja krwi – na proces tworzenia krwi wpływ mają głównie witaminy B11 i B12, zaś na transportowanie tlenu – B2; dodatkowo, witaminy E i K regulują procesy krzepnięcia krwi,

wzrost kości – tkanka kostna stymulowana jest przez witaminę A, zaś witaminy D i K pozwalają na zachowanie odpowiedniego wchłaniania wapnia.

Skutki niedoboru witamin

Brak poszczególnych witamin może doprowadzić do bardzo poważnych zaburzeń w funkcjonowaniu organizmu. Wśród nich należy wymienić między innymi choroby oczu (przy niedoborze witaminy A), zwyrodnienia kości (gdy organizmowi brakuje witaminy D), problem z krzepliwością krwi (spowodowany niewystarczającą ilością witaminy K), a nawet poważne zaburzenia w sferze płodności lub poronienie (za które odpowiada witamina E).

Obserwuj nas na instagramie
@kapitancookcatering
Danie 2
Danie 4
Danie 5
Danie 3
Danie 6
Danie 7
Danie 1
Kontakt

Nr konta bankowego (mBank):
45 1140 2004 0000 3802 8155 6696

visa PayU

Rozliczenia transakcji kartą kredytową i e-przelewem przeprowadzane są za pośrednictwem Centrum Rozliczeniowego PayU

Dane firmy

Bezglutenova Sp.Z.O.O.

NIP: 7831764985

REGON: 368357866

KRS: 0000696940