Specjaliści od dietetyki od lat prześcigają się w tym, która dieta jest według nich najzdrowsza, która na pewno wiąże się z efektem jo-jo, a która może zrujnować nasze zdrowie. Co do jednego są zgodni – powinniśmy zrezygnować z wysoko przetworzonych produktów i powrócić do naturalnej diety naszych przodków.
Za twórcę diety paleo uważa się amerykańskiego naukowca Lorena Cardaina. Tak naprawdę doktor Cordain nie jest twórcą tej diety, a jej propagatorem i autorem wielu poświęconych diecie paleolitycznej publikacji.
Za matkę diety paleo uznaje się samą naturę, ponieważ to właśnie według jej zasad żył człowiek paleolitu.
Dieta paleo to właściwy sposób odżywiania, do którego nasze ciała są doskonale dopasowane i który gwarantuje maksimum zdrowia, ale może wymagać pewnych zmian nawyków żywieniowych.
Dieta paleo (zwana też dietą człowieka pierwotnego) to sposób odżywiania, do którego nasze ciała wyewoluowały i dzięki któremu osiąga się optimum zdrowia. Za dietą paleo stoją tysiące badań biologów, lekarzy i dietetyków, a także doświadczenia każdego, kto spróbował. Dieta ta opiera się na przypuszczalnej diecie naszych przodków z okresu paleolitu.
Dieta paleo – zasady: bazująca na współczesnym pożywieniu dieta paleo składa się głównie z warzyw, owoców, jajek, orzechów, ryb, grzybów oraz mięsa,
a wyklucza zboża, cukier i rafinowane oleje, a w niektórych przypadkach także rośliny strączkowe.
Nie jest to dieta w popularnym tego słowa znaczeniu, ponieważ nie limituje ilościowo pokarmów, a jedynie jakościowo.
Paleolit to trwający około 3 milionów lat okres w rozwoju człowieka i społeczności ludzkich, który ostatecznie ukształtował nasz gatunek Homo sapiens.
Nastąpił po nim neolit, który w zależności od rejonu naszej planety zaczął się od 5.000 do 10.000 lat temu i przyniósł spore zmiany żywieniowe, które w większości przetrwały do teraz. Neolit wyróżniamy jako osobną epokę, ponieważ wiąże się on z ogromnymi zmianami, jak rewolucja agrarna, która wprowadziła zboża do naszej diety, czy też mutacja genetyczna pozwalająca ludziom, jako jedynym ssakom, pić mleko i jeść jego przetwory także po zakończeniu okresu dziecięcego.
Warto również podkreślić, że termin paleo dla niektórych oznacza nie tylko sposób odżywiania się, ale także styl życia (minimalizm, zdrowy sen, oraz naturalna higiena). Dlaczego paleo? Bo działa, bo jest to nasz naturalny sposób życia i odżywiania, do którego nasze ciała są przystosowane.
Bo za paleo stoją badania naukowe i niezliczone przypadki ludzi, którzy uzdrowili swoje ciało i ducha. Przetestuj, nie masz nic do stracenia.