Nieprawidłowa ilość kalorii
Nierzadko zdarza się sytuacja, że w czasie dnia zjadamy o wiele więcej jedzenia, niż potrzebuje nasz organizm. A to właśnie prawidłowo dobrana ilość kalorii do naszych potrzeb, wieku, płci, masy ciała i aktywności fizycznej jest kluczem do sukcesu. Warto też uważać, aby ilość przyjmowanych przez nas kalorii nie była zbyt niska – wówczas może to prowadzić do złego samopoczucia i niedożywienia.
PS Jeśli nie wiecie dokładnie, ile kalorii powinniście spożywać – śmiało piszcie! Nasz dietetyk chętnie Wam doradzi 😉
Nieregularne posiłki
Organizm potrzebuje regularnego dostarczania energii poprzez odpowiednio zbilansowane posiłki. Zaleca się spożywanie 5 posiłków w ciągu dnia o stałych godzinach. Ważne jest także, aby nie pomijać poszczególnych posiłków – lepiej jest zjeść mniej, ale częściej.
Monotonia żywieniowa
Małe urozmaicenie posiłków może prowadzić do niedoborów witamin i innych potrzebnych wartości odżywczych oraz składników mineralnych, dzięki którym nasz organizm prawidłowo funkcjonuje. Dodatkowo, jedzenie na okrągło tych samych produktów może zwiększać chęć sięgania po niezdrowe przekąski i słodycze, które wydają się być świetną alternatywą do znudzonych już posiłków.
Zły skład posiłków
Ważne, aby krytycznie przyjrzeć się składnikom swoich dań – czy nie znajdziemy w nich zbyt wielu cukrów i tłuszczów zwierzęcych. Kolejnym błędem jest popijanie posiłków słodkimi napojami oraz ciężkostrawne i tłuste kolacje.