Wartości odżywcze
Mimo że zawierają aż ok. 60% tłuszczu, warto wzbogacić o nie swoją dietę. Lista zalet jest długa. Są one przede wszystkim najbogatszym źródłem wielonasyconych kwasów tłuszczowych oraz takich aminokwasów jak: alanina, leucyna, izoleucyna, fenyloalanina oraz lizyna. Zawierają także wiele witamin, tj.:
- witamina E – zapobiega chorobom układu krążenia;
- witamina B1 – pozytywnie wpływa na układ pokarmowy oraz na metabolizm;
- witamina B6 – ma działanie krwiotwórcze, jest sposobem na zmęczenie.
W orzechach włoskich znajdziemy także:
- cynk – pozytywnie wpływający na odporność;
- potas – odpowiedzialny za prawidłowe funkcjonowanie gospodarki wodnej, nerwów oraz mięśni;
- magnez – ważny dla nerwów, mięśni i wzroku;
- kwas foliowy – działający pozytywnie na funkcjonowanie żołądka, wątroby i jelit oraz niezbędny dla kobiet w ciąży;
- fosfor – istotny dla mocnych kości i zębów;
- mangan – odpowiedzialny za metabolizm glukozy i kwasów tłuszczowych.
Wpływ na zdrowie
Orzechy włoskie działają przeciwzapalnie, przeciwzakrzepowo i pomagają obniżyć poziom cholesterolu. Mają również działanie antymiażdżycowe oraz chronią przed zawałem.
Jedzenie ich może korzystnie wpłynąć na funkcjonowanie układu nerwowego i stanu oczu. Są one także dobrym sposobem na poprawę samopoczucia – hamują bowiem wydzielanie neurohormonów. Warto po nie sięgnąć w celu poprawienia pamięci i koncentracji.
Spożywanie tej rośliny może również zmniejszać ryzyko zachorowania na raka. Dzieje się to bowiem za sprawą kwasów fenylowych i elagowych, które mają działanie przeciwnowotworowe.
Orzechy włoskie bez wątpienia są bardzo zdrowe i spożywanie ich ma pozytywny wpływ na nasz organizm. Wprowadzenie ich do swojej diety może też być pomocne w utrzymaniu masy ciała.