Należy zaznaczyć, że diety niskokaloryczne są przeznaczone do stosowania tylko w określonym czasie, nie mogą zaś być standardowym i długotrwałym sposobem odżywiania. Faktem jest, że w początkowym okresie pozwalają zrzucić całkiem sporo zbędnych kilogramów, jednak w większości przypadków wiąże się to z utratą wody w organizmie.
Dla kogo? Dla wszystkich chcących zrzucić wiele przy niewielkim upływie czasu. Diety niskokaloryczne nie są jednak przeznaczone dla osób o poprawnej wadze, a także tych, mających jakiekolwiek problemy ze zdrowiem, w szczególności zmagających się z depresją, a także chorobami tarczycy, wątroby czy nerek. Nie powinny być stosowane u dzieci, młodzieży i osób starszych.
Wśród niewątpliwych zalet wymienić trzeba przede wszystkim widoczne efekty, jak również fakt, że diety niskokaloryczne zawsze działają. Okazują się dobrym rozwiązaniem dla osób ze znaczną otyłością w chwili, gdy wszelkie inne metody zawodzą. Dobrze zaplanowana dieta niskokaloryczna jest również zrównoważona i dostarcza organizmowi minimum składników z każdej niezbędnej grupy.
Lista minusów jest jednak długa – dieta ta wymaga nieustannej kontroli bilansu kalorycznego posiłków, a także wyjątkowo restrykcyjnego ograniczenia spożywanych produktów. Przy długim stosowaniu pojawić się mogą niedobory witaminowe, a także inne negatywne skutki, takie jak spowolnienie przemiany materii. Co więcej, diety te działają do czasu – w pewnym momencie pojawia się tak zwany efekt plateau, co skutkuje zatrzymaniem redukcji wagi. Przy powrocie do normalnego żywienia może zaś wystąpić efekt jo-jo.