Blog

Sokowe oczyszczanie

Sokowe oczyszczanie

Dieta sokowa to jeden z najpopularniejszych sposobów oczyszczania organizmu z wszelkiego rodzaju toksyn i innych szkodliwych substancji. Detoksykacja sokami pomoże uporać się ze skutkami stresu, palenia papierosów, życia w nieustannym pędzie i tym podobnymi, tak charakterystycznymi dla wielu z nas, szczególnie w dzisiejszych czasach.

Dziecinnie łatwa dieta


Zasady diety sokowej są wyjątkowo proste – dziennie wypijać należy określoną ilość soków, a także koktajli ze świeżych warzyw oraz owoców. Długość trwania oczyszczania powinna być dostosowana indywidualnie, należy jednak pamiętać, że nie jest to sposób na stałe odżywianie – zmniejszenie bilansu kalorycznego i ograniczenie diety do jednego rodzaju składników w dłuższej perspektywie może skutkować między innymi obniżeniem szybkości procesu przemiany materii.


Jak się przygotować?


Najlepszym rozwiązaniem będzie zaplanowanie detoksu z wyprzedzeniem, tak, by organizm mógł się do niego odpowiednio przygotować – to szczególnie ważne w sytuacjach, gdy dieta sokowa nie jest jednodniowym rozwiązaniem. Na jakiś czas przed rozpoczęciem diety warto zacząć eliminowanie produktów tłustych i ciężkostrawnych, wysoko przetworzonych, a także tych pochodzenia zwierzęcego. Do diety powinno się zaś wprowadzić większą ilość surowych owoców i warzyw.


Garść zasad


  • W trakcie detoksu należy zrezygnować z szeregu czynności, co pomoże wzmocnić efekty oczyszczania.
  • Nie należy palić papierosów, winno się unikać alkoholu w jakiejkolwiek postaci, a także kawy czy mocnej herbaty, nie można również spożywać cukru.
  • Z dietą sokową należy poczekać w chwilach osłabienia organizmu, na przykład przy przeziębieniu.
  • Należy zrezygnować z męczących i obciążających ćwiczeń forsujących organizm.
  • Wyjątkowo istotnym jest picie dużej ilości wody oraz herbat ziołowych (bardzo dobrze sprawdzi się na przykład napar z nasion kopru włoskiego).
  • Do standardowej diety, nawet po kilkudniowej kuracji, powinno wracać się stopniowo i z rozwagą, wszystko to, by nie podrażnić żołądka.