Blog

Dlaczego powinniśmy ograniczyć cukry w diecie

Dlaczego powinniśmy ograniczyć cukry w diecie

Pączki, ciasta, batoniki, oranżady... Smaczne, ale ich głównym składnikiem jest cukier. W dzisiejszych czasach znaleźć go możemy nawet w takich produktach jak kawa, woda, jogurt czy wędlina. Spożywanie cukru w dużych ilość nie jest jednak dla nas dobre - dowiedz się dlaczego!

Próchnica

Nie od dziwiadomo, e cukier jest głównprzyczynpróchnicy. Badania pokazuj, e problem ten znacznie częściej dotyka dzieci, które spoywajsłodycze kilka razy dziennie, nite, które sigajpo nie sporadycznie. Cukier moe tepowodowaprzedwczesnutratzbów oraz demineralizacjszkliwa.

Puste kalorie

Cukier to ródło pustych kalorii i najwikszy wróg odchudzania. Spoywajc cukier, oprócz energii, nie dostarczamy organizmowi adnych niezbdnych składników odywczych. Podnosi on tepoziom złego cholesterolu oraz prowadzi do powstania cellulitu. Wykazano take, e nadmiar cukru w diecie jest głównprzyczynotyłoci.

Jedzenie cukru wciga!

Nie czsto sio tym wspomina, ale cukier uzalenia. Z czasem moemy odczuwaprzymus zjedzenia czegosłodkiego, podobny wrcz do uczucia głodu. Czsto towarzyszy temu take niepokój oraz roztargnienie.

Wpływ na zdrowie

Nadmierne spoywanie cukru ma bardzo negatywny wpływ na nasze zdrowie. Co właciwie dzieje siwtedy z naszym organizmem?

  • cukier postarza - powoduje degradacjelastyny i kolagenu;

  • osłabia system odpornociowy;

powoduje obnienie poziomu testosteronu;


sprzyja zaparciom i hemoroidom;

prowadzi do zaburzeprzewodu pokarmowego;


zwiksza ryzyko pojawienia sinowotworów;

ma take wpływ na pogorszenie siwzroku.

Zamiast białego cukru, warto postawina jego zdrowe zamienniki np. miód lub syrop klonowy.