Blog

 Przyprawy, na które warto zwrócić uwagę w swojej diecie.

Przyprawy, na które warto zwrócić uwagę w swojej diecie.

Przyprawy są bardzo ważnym dodatkiem w diecie. To za ich sprawą nasze dania zyskują jeszcze lepszy i wyrazisty smak oraz zapach. Bardzo często mają też one właściwości prozdrowotne, a nawet lecznicze. Wiele z nich wykorzystywanych jest w ziołolecznictwie i mają działanie przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, przeciwgrzybicze, a także pomagają w procesie trawiennym. Na które przyprawy w szczególności warto zwrócić uwagę?

Imbir

Idealna przyprawa w okresie zimowym. Nadaje potrawom pikantnej nuty oraz rozgrzewa. wietnie sprawdza sijako dodatek do zup, koktajli i herbat. Imbir ma tez pozytywny wpływ na nasze zdrowie, np. działa przeciwgrzybiczo i przeciwbakteryjnie oraz ma działanie odmładzajce :)

Cynamon

Przyprawa, która w kuchni ma bardzo szerokie zastosowanie. Moemy jej uywado potraw słodkich, jak i wytrawnych. W szczególnoci kojarzona jest z okresem wit Boego Narodzenia oraz jako dodatek do praonego jabłka. Cynamon posiada równiewiele właciwoci, za które nasz organizm mógłby nam podzikowa. Po pierwsze, jest idealny na problemy trawienne, gdypobudza on wydzielanie łci i soków trawiennych. Jest tepomocny przy wzdciach, zgadze, biegunce czy wrzodach. Po cynamon warto sigarówniepodczas przezibiei grypy, a take wspomagajco w leczeniu cukrzycy.

Bazylia

Idealna przyprawa do dawłoskich (ale nie tylko). W szczególnoci kojarzona jako dodatek do pomidorów. Bazyliwarto dodawado swoich darównieze wzgldu na działanie prozdrowotne. Wpływa ona pozytywnie na układ trawienny poprzez pobudzanie wydzielania soku ołądkowego, a take ma działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne.

Oregano

Zioło, które równiekojarzone jest głównie z kuchniwłosk. Oprócz walorów smakowych jest on take rolinlecznicz. W farmakoterapii oregano wykorzystywane jest za sprawswoich właciwoci przeciwdrobroustrojowych, przeciwgrzybiczych i przeciwpasoytniczych.

Kurkuma

Oprócz charakterystycznego smaku, wzbogaca potrawtake o intensywny łty kolor - jest ona naturalnym barwnikiem. Dodatkowo, spoywanie kurkumy moe działaprzeciwnowotworowo, a take wspieraorganizm w walce z bakteriami i stanem zapalnym.