Blog

Czym są superfoods?

Czym są superfoods?

Superfoods to inaczej „superżywność”, mająca posiadać wyjątkowe wartości odżywcze. Na najróżniejszych listach owych produktów odnaleźć można wiele pozycji, nie rzadko wprawiających w osłupienie. Z czym to się je i czy superfoods rzeczywiście są super?

Skąd wzięła się „superżywność”?

Nie istnieje definicja mówiąca, jakie produkty możemy zaliczyć do „superżywności”. Jedno jest pewne – powinny się one odznaczać się wysoką zawartością składników mineralnych, witamin, a także antyoksydantów i innych związków chemicznych ważnych dla organizmu. Dodatkowo, muszą mieć naturalne pochodzenie, a ich regularna konsumpcja powinna wywoływać korzystne efekty zdrowotne.

Obecność takich produktów w jadłospisie ma na celu jego uzupełnienie w składniki, których na co dzień brakuje, co finalnie skutkuje lepszym zbilansowaniem diety. To zaś, ma w dłuższej perspektywie zmniejszać ryzyko występowania chorób. Warto jednak pamiętać, że superfood powinny stanowić jedynie dodatek do codzinnej diety.


Najpopularniejsze superprodukty


Superfood pochodzą z najróżniejszych części świata, dodatkowo zaś mają szerokie zastosowanie kulinarne. Wśród najbardziej znanych wymienia się:

zielony jęczmień – bogaty w przeciwutleniacze, będący źródłem wapnia, magnezu czy żelaza,

amarantus – tak zwane zboże rzekome, stanowiące świetne źródło energii w postaci węglowodanów, dodatkowo, dostarczające składników takich jak wapń, fosfor, potas czy beta-karoten,

chlorella – słodkowodna alga będąca źródłem cynku i wielu witamin, działająca detoksykująco i antybakteryjnie.


Polskie superfoods


Za „superżywność” można uznać także wiele rodzimych produktów, nieustępujących w niczym egzotycznej i kosztownej żywności. Na polskiej liście znaleźć można:

czosnek – bogaty w saponiny, związki śluzowe oraz wiele składników mineralnych, obniżający przez to ryzyko wystąpienia infekcji,

jarmuż – zawierający luteinę, a także witaminy B, K i C, obniżający ryzyko wystąpienia nowotworów,

cebulę – warzywo bogate w witaminę C, zawierające kwarcetynę, a także wiele najróżniejszych związków mineralnych; cebula podnosi poziom dobrego cholesterolu i posiada właściwości bakteriobójcze.