Blog

Dieta pudełkowa a praca

Dieta pudełkowa a praca

Wszelkiego rodzaju statystyki jasno wskazują, że z roku na rok pracujemy coraz więcej. Tym samym, mniej czasu poświęcamy chociażby na przygotowywanie posiłków.

Statystyki pokazują, że blisko 70% Polek i Polaków nie znajduje czasu na spożycie głównego posiłku podczas pracy. Czy w takich okolicznościach zdrowe odżywianie jest możliwe? Jak najbardziej! Jednym z najlepszych wyjść jest dieta pudełkowa.


Zdrowo i… szybko


W przypadku jedzenia, szybko niekoniecznie oznacza zdrowo. Szybkie jedzenie w pracy kojarzy się najczęściej z „gotowcami” lub dowożonymi fast foodami – te zaś, w większości przypadków, nie należą do pełnowartościowych posiłków. Catering dietetyczny umożliwia zaś nie tylko spożywanie zdrowych i bogatych w wartości odżywcze dań, ale również sprzyja regularnemu jedzeniu (posiłki są bowiem dostarczane raz dziennie, pozostaje jedynie kwestia ich rozplanowania). Jest więc idealnym pomysłem dla zapracowanych, dbających jednocześnie o zdrowe nawyki żywieniowe.


W grupie siła


Zamawianie posiłku wprost do biura wydaje się bardzo dobrym pomysłem – szczególnie zaś w momencie, gdy dotyczy większej ilości pracowników. Nie od dziś wiadomo bowiem, że wypracowywanie schematów żywienia w grupie, częściej kończy się sukcesem. Dodatkowo, pudełka na firmowych biurkach mogą przyczynić się do ograniczenia niezdrowych nawyków podjadania między posiłkami, właśnie dzięki motywacji ze strony współpracowników.


Wbrew pozorom, wygospodarowanie w planie dnia czasu na posiłki nie obniża wydajności pracowników. Wręcz przeciwnie, dzięki spożywaniu odpowiedniej ilości racjonalnych (a do tego smacznych) posiłków udaje się zwiększyć wydajność pracy, a także zmniejszyć poczucie zmęczenia, a co za tym idzie – prawdopodobieństwo zachorowania na najróżniejsze choroby zespołu metabolicznego.