Blog

Diety nieskokaloryczne - jak stosować

Diety nieskokaloryczne - jak stosować

Diety niskokaloryczne, zwane też ubogoenergetycznymi przeznaczone są dla osób, które zamierzają schudnąć dużo w krótkim czasie. Dzięki ograniczeniu wartości kalorycznych posiłków względem dziennego zapotrzebowania na kalorie bardzo szybko uzyskać można zadowalające efekty, jednak tego typu odżywianie może przynieść również niemiłe konsekwencje.

Należy zaznaczyć, że diety niskokaloryczne są przeznaczone do stosowania tylko w określonym czasie, nie mogą zaś być standardowym i długotrwałym sposobem odżywiania. Faktem jest, że w początkowym okresie pozwalają zrzucić całkiem sporo zbędnych kilogramów, jednak w większości przypadków wiąże się to z utratą wody w organizmie.

Dla kogo? Dla wszystkich chcących zrzucić wiele przy niewielkim upływie czasu. Diety niskokaloryczne nie są jednak przeznaczone dla osób o poprawnej wadze, a także tych, mających jakiekolwiek problemy ze zdrowiem, w szczególności zmagających się z depresją, a także chorobami tarczycy, wątroby czy nerek. Nie powinny być stosowane u dzieci, młodzieży i osób starszych.

Wśród niewątpliwych zalet wymienić trzeba przede wszystkim widoczne efekty, jak również fakt, że diety niskokaloryczne zawsze działają. Okazują się dobrym rozwiązaniem dla osób ze znaczną otyłością w chwili, gdy wszelkie inne metody zawodzą. Dobrze zaplanowana dieta niskokaloryczna jest również zrównoważona i dostarcza organizmowi minimum składników z każdej niezbędnej grupy.

Lista minusów jest jednak długa – dieta ta wymaga nieustannej kontroli bilansu kalorycznego posiłków, a także wyjątkowo restrykcyjnego ograniczenia spożywanych produktów. Przy długim stosowaniu pojawić się mogą niedobory witaminowe, a także inne negatywne skutki, takie jak spowolnienie przemiany materii. Co więcej, diety te działają do czasu – w pewnym momencie pojawia się tak zwany efekt plateau, co skutkuje zatrzymaniem redukcji wagi. Przy powrocie do normalnego żywienia może zaś wystąpić efekt jo-jo.